Mutfak Lavabosu Tıkandı Nasıl Açılır?

Mutfak Lavabosu, Tıkalı Mutfak giderlerindeki tıkanık açma yöntemleri sorunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Tıkanıklık nedenlerinin başında, eğer inşaat zamanında eksik veya hatalı yapılan bir bölüm yoksa ve yakın zamanda tadilat yapmadıysanız, genelde yağlanma veya yemek atıklarından meydana gelir. Bu gibi durumlarda destek istediğiniz profesyonel ekipler, özel olarak tasarlanmış çelik helezon yaylı robot tıkanıklık açma makineleri ile mutfak giderindeki tıkanıklığa, pimaşlarınıza ve herhangi bir yere zarar vermeden müdahale yapmakta, bu böylece de mutfak lavabo tıkanıklığı giderilebilmektedir. Pimaş hatları için özel olarak geliştirilmiş tıkanıklık açma cihazlarından tamamen farklı olan kameralı sistemler ile görüntülemeyi uzman ekipten ısrarlı bir şekilde istemeniz gereklidir. Bu işlemle birlikte mutfak gider hattınızda herhangi bir problem kaldı mı diye düşünmenize de gerek kalmamaktadır. Doktorların kullandığı endoskopi cihazına benzeyen bu sistem ile pimaş hattınızda olan sorunları ve hataları çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Tıkanan Gider Borusu Nasıl Açılır?

Tıkanmış mutfak lavaboları kabus gibidir. Bir anda kendinizi çok çaresiz hissedersiniz. Hemen tesisatçı çağırmayı ya da evde tamirat işlerinden anlayan birisi varsa ondan yardım istemeyi düşünürsünüz. Oysa tıkanan lavabonuzu aşağıdaki pratik yöntemleri deneyerek çoğu zaman kendiniz açabilirsiniz. Üstelik ağır kimyasal içermeyen, evde her an elinizin altında bulunan malzemeleri kullanarak. Peki evdeki tıkanmış lavabolar kolayca nasıl açılır?

Mutfak Lavabosu Tıkalı Nasıl Açılır?

Tıkalı Mutfak Gideri Açma

Robot cihaz, tıkanıklık açmak için ve lavabo tıkanıklığı oluşturan kaba pislikleri kırmak ya da çıkarmak için kullanılan bir cihazdır. Mutfak lavabo tıkanıklığı, robot cihazlar aracılığıyla açıldığında ve yardım aldığınız tıkanıklık uzmanı ekipten kameralı sistemle görüntüleme yapılmasını istediğinizde lavabo tıkanıklığı probleminin pimaş hattındaki yağlanmadan kaynaklandığı tespit edilmiş olabilir. Pimaş içinde yüzeyine yapışan ince tabaka yağların ve tortuların tamamen temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği takdirde zaman içerisinde bu tortularla yağlara atık maddeler yapışacak, bu da yeniden tıkanıklığa neden olabilecektir. Pimaş hatlarında yağlanma, tortu gibi problemlerin ortadan kalkması için geliştirilen cihaz, 150 bar basınçla su püskürterek yağlanma, tortu, çakıl, kum gibi atıkları rögar hattına kadar gönderebilen özel pimaş yıkama cihazıdır. Bu cihaz, ağız genişliği 15 cm çapında olan pimaş hatlarına kadar verimli performans sağlar.

Son Öneriler

En önemlisi lavabonun tıkanmasını önlemek için bazı basit kurallara dikkat etmek gerekir.

  1. Lavabonun içine çay posası ve pirinç, mercimek, bulgur gibi taneli besinlerin kaçmamasına özen gösterin.
  2. Özellikle aşırı yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonra yağların donarak gideri tıkamaması için lavaboya kaynar su dökün.
  3. Ayda 1 defa lavabonun tıkanmasını beklemeden yukarıdaki karbonat sirke karışımını uygulayın.   

Tıkanan Giderler Nasıl Açılır?

Tuvalet boruları genellikle tuvaletin içine atılan katı cisimlerden ya da bol kullanılan peçetelerden dolayı tıkanır. Tuvalet borularının açılmasına ne yazık ki bireysel olarak uygulanabilecek bir yöntem yoktur. Eğer daireye özgü bir durumsa bu işle uğraşan kurumsal firmalara başvurmalısınız. Eğer bina ve binaya gelen alt yapıyla ilgili sorunlar varsa ilinizle ilgilenen su firmasıyla irtibata geçmelisiniz.

Lavabo ve Küvet Giderlerini Açmak

Lavabolar ve küvetler genellikle saçların borulara ulaşması sebebiyle tıkanır. Eğer sorun anlıksa ve ciddi değilse sadece pompa kullanarak soruna çözüm bulabilirsiniz. Pompayla beraber şiş gibi bir çubukla da gideri yoklayabilirsiniz. Son olarak gider borusunu alttan biraz sallandırarak açılmasını bekleyebilirsiniz. Ancak bunlar çözüm olmazsa profesyonel ürünlere başvurabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak marketlerde satılan lavabo açıcılarını kullanabilirsiniz. Bu malzeme, giderin tam üzerine dökülür ve üzerine de kaynamış su dökülür. Bu işlemi uygularken oluşacak buhardan ve giderken uzak durmalısınız. Ortamdaki havayı solumamalısınız. Üstelik lavabo açıcı tozları sık sık kullanmak; boruları tam anlamıyla temizlemek yerine boruda kireç tabakası biçiminde kalıntılar bırakır. Bunun için bu uygulamayı da sık sık yapmaktan kaçının. Tüm uygulamalara rağmen sorun giderilmediyse; bu konuda uzman firmalarla iletişime geçmelisiniz.

Lavabo ve Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığı açmak için kullanacağınız yöntemlerden en etkili yöntem robot cihazla tuvalet tıkanıklığı açma yöntemidir. Robot cihaz teknolojisi sayesinde, tuvalet tıkanıklığı açılırken gider borusuna zarar verilmez aynı zamanda ev içinde de tadilat ortamı meydana gelmez.

Lavabo tıkanıklığı için de kullanılan robot cihaz sayesinde lavabo tıkanıklığına sebep olan cisimler ya parçalanır ya da çekip çıkarılır. Robot cihaz kullanımından sonra kameralı görüntüleme cihazı kullanılarak, lavabo veya tuvalet gider borusunda başka sorun olup olmadığı tespit edilebilir.

Tıkanan Boruları Doğal Yollarla Açmak

Tıkandığını ve suyun geç gittiğini gördüğünüz gider borularına, sağlık için zararlı kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız; evdeki doğal malzemelerle soruna çözüm bulabilirsiniz. Ev temizliğindeki mucizeleriyle bilinen karbonat ve sirke bu konuda da işin uzmanları. Tıkanmış olan gidere, yarım bardak sirke ve yarım bardak da karbonat dökerek; 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından da kaynamış suyu giderin üzerine boşaltmalısınız. Eğer lavabonuz çok tıkalıysa işlemi, birer saat arayla iki kez uygulayabilirsiniz.

Boruların Tıkanmasını Önlemek

Bu tür işlemlerle uğraşmamak için boruların tıkanmasını önlemek için elinizden geleni yapmalısınız. Tesisatın daha uzun vade dayanması için de kullanıma dikkat etmeniz gerekir. Bunun için;

  • Mutfak lavabolarına, yemek ve küçük çöp atıkları atmayınız. Mutfak lavabolarının en çok tıkanma nedeni bu küçük çöplerdir ve bunların başında da çay gelir.
  • Banyo lavabolarında ve küvetlerde, saçların gidere gitmesini önleyecek aparatlar kullanmalısınız. Böylece kullanım ardından aparatla beraber kalıntıları da alabilir ve gideri temiz tutabilirsiniz.
  • Tuvalet borularının tıkanmaması için tuvalet deliğine kesinlikle katı, suda çözünemeyecek cisimler atmamalısınız. Ayrıca tuvalet kâğıdını yumuşak, suda kolay eriyen türlerden seçmeli ancak yine de bol miktar kullanmamalısınız. Mümkünse kâğıt kalıntılarını çöpe atmalısınız.
30 Mayıs 2018
435 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?