Tıkanıklık Açma

Evlerde lavabo tıkanıklığı sorunu günümüzde çok fazla görülmektedir. Yeni binaların yapılması, ve insan nüfusunun kalabalıklaşması bu sorunların daha fazla çoğalmasına neden olmuştur. Lavabo gideri tıkanıklığı açma ihtiyaçları bu oranda eşit gitmektedir. Çoğu zaman lavabo tıkanıklığı kullanım hatasından dolayı kaynaklansa bile, bazı durumlarda tesisatı ilk yapan ustalarında hata payı olmaktadır. Lavabo neden tıkanır merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin.

malatya tıkanıklık açma

 

Tıkalı lavabo giderini açmak için tıkanan lavabonun hangi bölgede ne için kullanıldığına göre değişen gider açma işlemi tesisat firmaları tarafından makine kullanılarak yapılır. Örneğin mutfak gideri yağdan tıkanır, banyo lavabosu ise kıl veya tüyden dolayı tıkanır.

 Lavaboda su birikiyor ise nedenlere göre çareler aranır. Mutfak giderlerinde önce temiz kullanım gerekir çünkü yemek artığı ve yağlanmadan kaynaklanan tıkanmalar zor açılır, kalıcı çözüm için mutlaka açtıktan sonra yıkama işlemi yapılması tavsiye edilir.

malatya tıkanıklık açma

Lavabo gideri nasıl tıkanır?

 Banyo lavabolarında bahsettiğimiz gibi kıl tüy oluşumundan kaynaklanan tıkanmalar olur. Makinenin döner başlık ucunu kullanarak kıl tüy artıklarını bu kafaya dolayıp dışarı doğru çekebiliriz. Tıkalı lavabo açma işine girmemek için banyoda halı yün vb. şeyler yıkanmamalıdır.

 Yerdeki veya küvetteki giderin ağzında mutlaka süzgeç bulunmalıdır. Ağzı direk açık olan boruya her türlü pislik, saç kılı gider ve tıkanmaya neden olur. Bu noktada gider borusu yer tespiti yapmak gerekir. Bunu sağlayan cihaz ise dedektör dediğimiz kameradan aldığımız görüntü nereyi gösteriyorsa onu bulan cihazdır. Gider borusunda arızanın noktasını bulmak için bu dedektör cihaz kullanılır.

malatya tıkanıklık açma

Evde lavabo gideri açma yöntemleri nelerdir?

 Lavabo açma pompası
 Kola, gazoz, maden suyu
 Karbonat, elma veya üzüm sirkesi karışımı
 Kimyasal lavabo açıcılar ile eldiven ve maske takarak lavabo tıkanıklık giderme (lavabo-aç nalburlarda satılmaktadır, kullanırken üstünüze sıçratmayın ve kesinlikle sıcak suyla aynı anda dökmeyin.)

Dikkat!  Lavabo açıcı veya kostikle gider açmaya çalışmak son derece risklidir. Vücudunuza zarar verecek kimyevi ürünler ile gider açılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Lavabo gideri tıkanıklığı açma işlemi kimyasallar ile yapıldığında tıkanıklık açma işlemi daha da zor bir hale gelir. Çünkü dökülen kimyasal erittiği cisimlerin birbirine yapışmasını sağlar ve tıkanıklığın açılması zor bir hale gelir.

Lavabo açıcı ve kostik ile gider açmanın zararları nelerdir?

  •  Kimyasal ürünler üstünüze sıçradığında cildinizin zarar görmesine zarar verir.
  •  Boru contalarının erimesine ve su kaçaklarına neden olur.
  •  Pimaşın zarar görmesine neden olur.

25 Ekim 2018
MALATYA TIKANIKLIK AÇMA için yorumlar kapalı
115 kez görüntülendi